Projekty domów z poddaszem – funkcjonalne i uniwersalne.

Projekty domów z poddaszem - funkcjonalne i uniwersalne.

Domy z poddaszem są najczęściej spotykanym typem domów jednorodzinnych w Polsce. Jest to dom, w którym można przeznaczyć poddasze na sypialnie, a część dolną jako miejsce dziennego pobytu z kuchnią, jadalnią, gabinetem i salonem. To dom, w którym z powodzeniem zamieszka rodzina wielopokoleniowa, czyli dom na lata.

Domy z poddaszem są powszechnie uważane za funkcjonalne. Przeważnie nawiązują do tradycyjnego budownictwa, którego korzenie tkwią w architekturze regionu oraz szlacheckiej historii. Znakomicie wpasowują się w otaczający krajobraz i odpowiadają wymaganiom polskiego klimatu.

Jakie zalety mają domy z poddaszem?

Tradycja budowy domów z poddaszem sprawia, że inwestor nie powinien mieć większych problemów ze znalezieniem wykwalifikowanej ekipy budowlanej. Jest to istotne zwłaszcza przy bardziej złożonej bryle budynku i kształcie dachu. Dom z poddaszem zapewnia mieszkańcom dużą przestrzeń na stosunkowo niewielkiej powierzchni zabudowy, dlatego też ten typ domu jednorodzinnego chętnie wybierają właściciele małych działek budowlanych. Dom z poddaszem pozwala połączyć budynek mieszkalny z garażem w jedną zgrabną całość i pozostawić wystarczająco dużo miejsca wokół budynku na rekreacyjny ogródek. Taki dom można łatwo ogrzać, pamiętając o tym, że im mniej linii załamania ścian zewnętrznych i dachu tym mniejsze ryzyko utraty ciepła. Elementy więźby dachowej mogą być dodatkowym walorem ozdobnym pomieszczeń na poddaszu.

Jakie są wady domów z poddaszem?

Do najpoważniejszym wad tego typu domów należy konieczność budowy klatki schodowej, która zajmuje dużą przestrzeń i może stanowić dużą barierę dla osób, które mają trudności z poruszaniem się oraz zagrożenie dla małych dzieci. Drugim poważnym mankamentem są nieuchronne skosy na poddaszu, które mogą utrudniać umeblowanie. Dom z poddaszem użytkowym powinien mieć dobrze ocieplony dach. Miejscami ucieczki ciepła z poddasza są zwłaszcza:

  • kalenica i miejsca łączenia połaci dachu o różnym nachyleniu
  • niewłaściwie ocieplone krokwie
  • okna dachowe, tarasy, balkony i jaskółki
  • obrzeża kominów.

Niewłaściwy system ogrzewania i wentylacji może sprzyjać nierównomiernemu rozchodzeniu się ciepła w pomieszczeniach na parterze i na poddaszu.

Projekty domów z poddaszem mogą być optymalnym rozwiązaniem w sytuacji, gdy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego narzuca kąt nachylenia połaci dachu i rodzaj pokrycia dachowego, a warunki zabudowy ograniczają możliwości wykorzystania powierzchni działki budowlanej.