Mały dom parterowy – tani i wygodny

Mały dom parterowy - tani i wygodny

Dom jednorodzinny jest inwestycją na lata. Tymczasem w trakcie naszego życia zmieniają się nasze potrzeby. Budujemy domy „na wyrost” z myślą o tym, że zamieszkają tam nasze dzieci, a potem wnuki. Marzenia górują nad realiami. Model rodziny wielopokoleniowej, chociaż bardzo piękny, należy dzisiaj do rzadkości. W dzisiejszych czasach to raczej dobra praca determinuje wybór miejsca zamieszkania, a nie na odwrót.

Mały dom parterowy może zapewnić przestrzeń większą niż nawet duże mieszkanie w wielorodzinnym budynku. Dorastające dzieci poszukają swojego miejsca do życia, a wówczas duży dom może być tylko niepotrzebnym obciążeniem dla jego właścicieli. Może więc lepiej wybrać projekt małego domu parterowego, który byłby tani zarówno w budowie, jak i eksploatacji? Jakie są zalety i wady małego parterowego domu?

Zalety małego domu parterowego.

Mały dom parterowy świetnie komponuje się na małej, często wąskiej działce. Dom parterowy może do perfekcji wykorzystać dostępną pod dachem przestrzeń. Nie ma w nim klatki schodowej, która zajmuje dużo miejsca w domach z poddaszem mieszkalnym, czy w domach piętrowych. Dzięki temu nie stwarza barier architektonicznych wewnątrz. Nadaje się zarówno dla małych dzieci, jak i osób starszych i niepełnosprawnych, które mają problemy s poruszaniem się. Parterowy dom łatwiej ogrzać i ocieplić, zwłaszcza gdy jest zbudowany na prostym planie prostokąta lub kwadratu. Zobacz piękne realizacje na https://www.domywstylu.pl/projekty-malych-domow/

Zalety małego domu parterowego.

Małe parterowe domy królują wśród projektów domów energooszczędnych (od początku 2021 roku stały się one standardem) oraz domów pasywnych. Parterowy dom jest tańszy w budowie, szczególnie gdy można pominąć kosztowne roboty ziemne związane z podpiwniczeniem. Do zalet domu parterowego należy też krótszy czas realizacji projektu i mniejsze ryzyko wypadku podczas budowy, a następnie podczas konserwacji budynku. Niebezpieczeństwo z tym związane zależy od:

  • zakresu prac ziemnych
  • wysokości budynku
  • skomplikowanego kształtu ścian i dachu
  • pracochłonności

Prostota projektu domu parterowego jest jego największą zaletą. Brak solidnych ław fundamentowych pod wysokie ściany i mocnego żelbetowego stropu, krótki czas budowy oraz mniej materiałów budowlanych i instalacyjnych wpływają korzystnie na koszty realizacji projektu. Mały dom parterowy pozwala na bliski kontakt z przyrodą otaczającą dom bezpośrednio niemal z każdego pomieszczenia.

Wady małego domu parterowego.

Każdy z nas ma tendencję do gromadzenia wokół siebie rzeczy. Mały dom parterowy z czasem łatwiej może zostać zagracony, o ile jego mieszkańcy nie zdecydują się na konsekwentny minimalizm. Rozwiązaniem na problem gromadzenia niepotrzebnych przedmiotów i sprzętów może być pomieszczenie gospodarcza w ogrodzie. Gorzej, gdy dom stanie się zbyt ciasny z powodu dużej liczby jego mieszkańców. Trudniej jest też oddzielić od siebie różne strefy aktywności tak, żeby domownikom nie przeszkadzało to, co robią inni. Parterowy dom może sprawiać dyskomfort osobom mającym świadomość, że położone na parterze okna mogą być obserwowane przez sąsiadów lub przechodniów.

Każdy projekt domu to odpowiedź na indywidualne potrzeby jego mieszkańców. Dobrze jest te potrzeby jasno określić i skonfrontować z wizją projektanta tak, żeby wymarzony mały domek nie był źródłem utrapienia przez wiele lat.