Lampy kuchenne – jak odpowiednio doświetlić kuchnię?

lampa do kuchni

Wybór oświetlenia kuchni powinien zostać podjęty już podczas projektowania wnętrza. Kuchnia jest centralnym miejscem domu, w którym domownicy zazwyczaj spędzają wiele czasu, dlatego warto zadbać o to, by była ona oświetlona w odpowiedni sposób. Jakie lampy wybrać do kuchni? Które modele najlepiej sprawdzą się w miejscach roboczych kuchni, a na które warto zwrócić uwagę projektując część dekoracyjną pomieszczenia? Podpowiadamy. 

Rodzaje oświetlenia w kuchni

Kuchenne oświetlenie zasadniczo powinno obejmować trzy najważniejsze punkty w każdej kuchni:

  • oświetlenie centralne, które znajduje się w środkowej i najwyższej części pomieszczenia, jego zadaniem jest równomierne oświetlenie całego wnętrza,
  • oświetlenie robocze, najczęściej punktowe, zainstalowane nad stanowiskami roboczymi kuchni, takimi jak blaty lub kuchenka,
  • oświetlenie dekoracyjne, czyli delikatne wiązki światła, których zadaniem jest stworzenie odpowiedniego klimatu w pomieszczeniu. 
lampa do kuchni

Lampy kuchenne powinny być praktyczne i funkcjonalne, jeszcze lepiej, gdy idealnie komponują się z aranżacją kuchni i wprowadzają niepowtarzalny klimat pomieszczenia.


Jakie lampy wybrać do kuchni?

Na początek warto zastanowić się nad ilością lamp, które przydadzą się w kuchni. Do oświetlenia centralnego, czyli ogólnego, najlepiej wybrać klosz, który równomiernie oświetli pomieszczenie. W tej roli świetnie sprawdzi się klasyczny, płaski plafon. Jeśli w kuchni znajduje się obszerny stół, przy którym często gromadzą się domownicy, warto doświetlić tą część pomieszczenia wiszącym kinkietem lub kilkoma lampami punktowymi na długich ramionach lub linkach. W miejscach roboczych kuchni, w których przygotowywane są posiłki, świetnie sprawdzą się niewielkie lampki, generujące jasne światło, którego nie ograniczają zbyt obszerne, ciemne klosze. Lista oświetlenia dekoracyjnego do kuchni jest praktycznie niewyczerpana – dyskretne listwy, niewielkie świetliki rozciągnięte na metalowych szynach i dające się swobodnie przesuwać lub stonowana lampa ustawiona w ustronnym miejscu – możliwości jest mnóstwo, a jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. 

Zarówno ciepłe, urokliwe kuchnie, jak również industrialne, minimalistyczne pomieszczenia bez odpowiedniej świetlnej aranżacji nie oddadzą w pełni swojego stylu. Wbrew pozorom, wybór odpowiednich lamp kuchennych nie jest czymś skomplikowanym. Przy znajomości kilku zasad odpowiedniego doświetlenia, z pewnością będzie dużo łatwiejszy i bardziej trafny.