Zestaw kluczy, których potrzebuje każdy mechanik 

zestaw kluczy

Dla każdej przekładni, od przeciętnej do najbardziej skomplikowaną, solidny zestaw kluczy jest niezbędny do wykonania prawie każdej mechanicznej naprawy samochodu (nie wspominając o wielu pracach w domu). Istnieje lista kilku podstawowych kluczy, które ułatwią każdą naprawę. Praca mechanika wymaga sprawności fizycznej, świetnej znajomości mechaniki pojazdów i maszyn, a także właśnie profesjonalnych narzędzi, które ułatwiają pracę. 

Klucze płasko-oczkowe

zestaw kluczy

Uważa się, że klucz płasko-oczkowy jest to „standardowy” klucz w świecie narzędzi. Jednak wraz z upływem czasu i innowacjami rynek zalewają nowe formy. Zestaw kluczy to podstawa hierarchii w skrzynkach narzędziowych. Sześciopunktowy (z sześcioma rogami w zamkniętej główce klucza zamiast 12) jest idealny, zwłaszcza gdy przykłada się maksymalny moment obrotowy do łącznika i minimalizuje ryzyko zaokrąglenia śruby. Warto pamiętać, że klucz 12-punktowy oferuje większą wszechstronność w trudno dostępnych miejscach, więc najbardziej pomocny jest zestaw obu.

Do zestawu można dołożyć także klucze, które w zamkniętych końcach mają ząbki – które mogą zatrzasnąć się w dowolnym kierunku po przerzuceniu klucza lub dźwigni. Główka takiego klucza jest w stanie wygiąć się o 180 stopni na stałej osi, co umożliwia jej dostęp do trudno dostępnych miejsc. 

Klucze nastawne i hydrauliczne

W swoim osobistym zestawie kluczy należy także mieć klucz nastawny. Jest to prawdopodobnie najbardziej przydatny i najczęściej używane narzędzie w przeciętnej skrzynce narzędziowej. Klucz nastawny jest niezwykle wszechstronny. Jednak jego ogólny rozmiar sprawia, że jest raczej nieporęczny w miejscu pracy, a fakt, że nigdy nie jest idealnie dopasowany nie utrudnia pracy. Do podstawowych prac związanych z rozbiórką potrzebny jest duży klucz nastawny.

Można się zastanawiać, dlaczego ta propozycja znajduje się to w zestawie kluczy dla mechaników, ale jest to niezbędne narzędzie podczas pracy nad wytrzymałymi elementami zawieszenia oraz do usuwania zużytych i zardzewiałych śrub. Możliwość chwytania okrągłych metalowych elementów i przykładania dużej ilości momentu obrotowego przydaje się, aby wyjść z trudnej sytuacji.