Taryfa G12 – czym jest i komu się opłaca?

g12

Taryfa G12 – czym jest i komu się opłaca?

Rachunki za prąd nieustannie rosną. Tendencja ta dotyka nie tylko klientów indywidualnych, ale także biznesowych. Szukając rozwiązania tej sytuacji, wiele osób decyduje się na zmianę taryfy u swojego dostawcy energii elektrycznej. Poniżej przedstawione są szczegóły taryfy G12, która stale zyskuje popularność wśród odbiorców, szukających sposobów na oszczędności.  

Taryfa G12 – czym jest?

Na wstępie warto wyjaśnić, czym jest taryfa. Stanowi ona najprościej mówiąc plan cenowy, z którego korzysta sprzedawca energii elektrycznej podczas rozliczania klienta. Taryfa G12 nazywana jest także taryfą zmienną i jest drugim najpopularniejszym wariantem rozliczania, wybieranym przez klientów. Cechą charakterystyczną tej taryfy jest występowanie dwóch stref, które różnią się od siebie stawkami za energię elektryczną. W ciągu dnia, kiedy ogólne zapotrzebowanie na energię jest większe, cena za 1 kWh jest wyższa. Rekompensuje ją jednak niższa cena za 1 kWh w nocy i w godzinach charakteryzujących się niższym zapotrzebowaniem na energię elektryczną.  

Chcąc rozszyfrować skrót G12, warto zapoznać się ze sposobem oznaczania taryf https://eon.pl/dla-domu/portal-o-energii-dla-domu/taryfa-g12, stosowanym przez dostawców energii:

  • G – oznacza przeznaczenie taryfy – w przypadku omawianej taryfy, skierowana jest ona do klientów indywidualnych i gospodarstw domowych,
  • 1 – odpowiada grupie, do której kwalifikuje się dany klient ze względu na intensywność użycia prądu – w tym przypadku zapewniana jest klientom moc nieprzekraczająca 40 kW,
  • 2 – oznacza ilość stref czasowych, podczas których dostawca energii dokonuje rozliczenia.
g12

Taryfa G12 – komu się opłaca?

G12 jest taryfą przeznaczoną dla osób, które są w stanie rozplanować swój porządek dnia tak, aby w nocy pobierać prąd do zasilenia większości urządzeń, takich jak pompa ciepła, pralka, telewizor, zmywarka czy wszelkie ładowarki. Taryfa G12 będzie więc świetnym rozwiązaniem dla tych, którzy pracują w nocy z domu, ładują swój samochód elektryczny przed kolejnym dniem, czy też są „nocnymi markami” żyjącymi pełnią życia właśnie w nocy.

Godziny obowiązywania taryfy G12 mogą nieznacznie się różnić w zależności od dostawcy energii elektrycznej, jednak zazwyczaj wyglądają one następująco:

  • taryfa nocna – obowiązuje między 22:00 a 6:00 oraz między 13:00 a 15:00 (niższa cena prądu),
  • taryfa dzienna – obowiązuje między 15:00 a 22:00 oraz między 6:00 a 13:00 (wyższa cena prądu).