Oświetlenie sufitowe – na jakie warto się zdecydować?

oświetlenie sufitowe

Istnieją dwa podstawowe typy lamp sufitowych: lampy sufitowe podtynkowe i lampy sufitowe półpodtynkowe. Lampy podtynkowe są to oprawy montowane z niewielką lub żadną przestrzenią pomiędzy korpusem lampy a sufitem – stąd nazwa. Natomiast lampy sufitowe półpodtynkowe są montowane z przestrzenią między ciałem oprawy a czaszą; są one zazwyczaj zawieszone na krótkim łańcuchu lub pręcie w dół i mogą użyczać efektu żyrandola lub latarni. Oba są typami bliskich do sufitu świateł, które zapewniają oświetlenie otoczenia do pokoju, ale każdy typ oprawy jest najlepiej dostosowany do konkretnego zadania i typu pokoju.

Oświetlenie sufitowe podtynkowe?

 Funkcje tych opraw mogą się znacznie pokrywać, ale dobrą zasadą jest stosowanie opraw podtynkowych w pomieszczeniach o suficie 2 metrów. Jeśli oprawa nie ma odpowiedniej wysokości, półpłaska oprawa może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa w pomieszczeniach z niskimi sufitami, co oznacza, że najlepiej sprawdza się w pomieszczeniach z sufitami o wysokości 2 metrów. Ze względu na sposób, w jaki światło rozprasza się w pomieszczeniu, montaż oprawy podtynkowej na suficie o wysokości 4 metrów może w rzeczywistości spowodować efekt przyciemnienia oprawy, ponieważ światło jest umieszczone zbyt daleko nad podłogą. Oświetlenie sufitowe półpłytowe umieszcza światło niżej i mają dodatkową korzyść w postaci rzucania światła na sufit, co może sprawić, że cały pokój wyda się jaśniejszy.

Kiedy używać opraw półpodtynkowych?

Ponieważ lampy półpłytowe są montowane za pomocą łańcucha lub pręta, istnieje wiele sytuacji, które sprawiają, że są one bardziej użytecznym i wydajnym wyborem dla twojego pokoju niż lampy podtynkowe. Oprócz tego, że są idealne do pomieszczeń z dziewięcioma i dziesięcioma stopami sufitu, mogą być również dobrą opcją dla pochyłych sufitów. Jeśli wybrana przez Ciebie lampa półpłytowa jest kompatybilna z sufitami pochyłymi, będzie dostarczana z osprzętem, który pozwala na zawieszenie oprawy prosto w dół. A ponieważ nachylone sufity są zazwyczaj wyższe niż sufity równe, oprawy półpłaskie są lepszym wyborem dla stworzenia najbardziej otaczającego światła.