W poszukiwaniu najtańszej energii dla firm

Klienci biznesowi mogą liczyć obecnie na szeroki zakres wyboru taryf energii elektrycznej dla firm, co pozwala dopasować ją do sposobu i częstotliwości korzystania z prądu w danym przedsiębiorstwie. Odpowiednio dobrana taryfa energii przekłada się na możliwość uzyskania niemałych oszczędności w skali roku, dlatego wybór powinien być dobrze przemyślany.

Energia dla firm a wybór odpowiedniej taryfy

Uniwersalnym wyborem dla przedsiębiorstw jest jednostrefowa taryfa C11, czyli ze stałą stawką za kilowatogodzinę przez całą dobę. Mogą z niej korzystać firmy zasilane z sieci o mocy umownej poniżej 40 kW. Niezależnie od tego, w których godzinach przypadnie największe zużycie energii elektrycznej, cena nie ulegnie zmianie. Taryfą dwustrefową jest C12, gdzie doba dzieli się na dwie strefy – z tańszym i droższym prądem. To rozwiązanie na energię polecane jest firmom pracującym całodobowo lub takim, które są w stanie przenieść co najmniej 40% dobowego zapotrzebowania na energię na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kWh. Do wyboru jest taryfa C12a – z tańszym prądem w godzinach południowych i późnowieczornych lub C12b – najtańsza energia w godzinach nocnych. Alternatywą będzie taryfa weekendowa C12w – godziny pozaszczytowe obowiązują przez całą sobotę i niedzielę, po południu i w nocy w dni powszednie.

Z jakich jeszcze taryf energii może skorzystać przedsiębiorstwo?

Dla firm zasilanych z sieci o mocy umownej powyżej 40 kW przeznaczona jest taryfa C21, będąca odpowiednikiem taryfy C11, czyli z niezmienną stawką za kilowatogodzinę przez całą dobę. Z kolei taryfą dwustrefową będzie taryfa C22, dla przedsiębiorstwa o zwiększonym zapotrzebowaniu na prąd w konkretnych godzinach. Do wyboru jest wariant C22a lub C22b – różnią się one godzinami przypadającymi na strefę z tańszym/droższym prądem. W przypadku firm pracujących przede wszystkim w porze wieczornej i nocnej, najbardziej korzystnym rozwiązaniem okazuje się być taryfa C22b. Do wyboru jest jeszcze taryfa C23, czyli wariant przeznaczony dla przedsiębiorstw będących w stanie dokładnie określić swoje zużycie energetyczne, zgodnie z podziałem doby na strefę szczytu przedpołudniowego, szczytu popołudniowego i pozostałe godziny.