Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Zakup własnego mieszkania to nie tylko spełnienie marzeń, to przede wszystkim skomplikowany proces, który należy przeprowadzić bardzo skrupulatnie, by nie popełnić błędów. Jak wybrać mieszkanie, z którego będziemy zadowoleni?

Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

Jednym z ważniejszych pytań, na które należy sobie odpowiedzieć przed zakupem mieszkania jest wybór rynku, na którym będziemy szukali ofert. Mieszkania od dewelopera częściej są droższe, ale są to nowe budynki, których technologia budowy znacznie różni się od mieszkań z rynku wtórnego.

Mieszkania są ładniej rozplanowane, pokoje większe, a balkon jest w każdym mieszkaniu. Zaletą nowych mieszkań jest możliwość kupna mieszkania bez ścian działowych. Bardzo często deweloper z wrocławia zgadza się, by klient samodzielnie zdecydował, jak będą ustawione ściany działowe. Ma to ogromny wpływ na komfort mieszkania, gdyż daje możliwość dopasowania mieszkania do własnych potrzeb.

Zupełnie innego mieszkania będzie poszukiwał singiel, który zorientowany jest na rozwój kariery, a innego rodzina z dzieckiem. Samodzielne przestawianie ścian bardzo często jest niemożliwe, a gdyby nawet udało się doprowadzić do wyburzenia ścian jest to proces kosztowny i długotrwały. Jest to już duży remont.

Małe czy duże?

Kolejnym pytaniem, na które należy sobie odpowiedzieć jest metraż mieszkania. Bardzo często mieszkanie klupujemy przy pomocy kredytu hipotecznego. W takiej sytuacji metraż mieszkania określa zdolność kredytowa, jaką posiada klient.

W takiej sytuacji trzeba pamiętać, że kredyt hipoteczny to obciążenie na kilkanaście bądź kilkadziesiąt lat. Jest to czas, w którym kredyt hipoteczny będzie stanowił duże obciążenie dla budżetu domowego.

Warto zwrócić uwagę, że kupując mieszkanie nowe od dewelopera za kilka lat to mieszkanie nadal będzie wyglądało ciekawie dla kolejnego nabywcy. Kupując mieszkanie w wieżowców z wielkiej płyty może się okazać, że sprzedaż takiego mieszkania po kilku latach będzie prawdziwym wyzwaniem.

Zakup mieszkanie to trudne zadanie, ale najważniejsze jest ustalenie priorytetów i trzymanie się tego, co dla inwestora ma największe znaczenie.