Czym warto się kierować podczas zakupu lampy do jadalni?

lampa do jadalni

Jadalnia to jedno z ważniejszych pomieszczeń w domu – tutaj wspólnie spożywa się posiłki, ale również spędza wolny czas. Jadalnia wymaga odpowiedniego oświetlenia, szczególnie jeśli jest połączona z salonem, czyli właściwie pełni centralną funkcję w domu. Dobór odpowiedniej lampy nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeśli pomieszczenie wyróżnia się dużymi rozmiarami.

Kupno lampy do jadalni – jaki model wybrać?

Dobór odpowiedniej lampy w dużej mierze zależy od wielkości jadalni. Jeśli jest to pomieszczenie pokaźnych rozmiarów to będzie wymagało kilku lamp – może to być jeden model wiszący i lampy ścienne. W polskich domach w jadalniach królują lampy wiszące, które umieszcza się nad stołem – zapewniają dzięki temu optymalny poziom światła na jego blacie, a przy okazji bardzo dobrze wyglądają. Nie nadają się jednak do niskich i niewielkich pomieszczeń, które mogą optycznie zmniejszać – wówczas najlepiej sprawdzają się lampy sufitowe lub plafony.

Kwestie techniczne

Lampy do jadalni (więcej tutaj) nie mogą oślepiać, dlatego powinny posiadać osłonięte żarówki. Źródło światła należy zlokalizować 50-60 cm nad blatem, jeśli stół ma nie więcej niż 120 cm szerokości. Przy większych blatach lampa może znajdować się nawet 90 centymetrów powyżej – oczywiście mowa o modelach wiszących. Zbyt wysoko umieszczona lampa może oślepiać osoby siedzące przy stole. Żarówki powinny emitować światło o ciepłej barwie, które sprawia wrażenie przytulności – niepożądane jest natomiast światło zimne, które męczy wzrok i nie sprzyja odpoczynkowi. Dobrym wyborem są lampy o regulowanym poziomie wysokości oraz posiadające opcję ściemniania – mają one uniwersalne zastosowanie i będą spełniać swoje zadania nawet gdyby doszło do wymiany mebli.