Czym kierować się przy wyborze oświetlenia do łazienki?

oświetlenie łazienkowe

Projektując funkcjonalne i klimatyczne wnętrze należy skupiać się na wszystkich pomieszczeniach, włącznie z łazienką. W tym przypadku, poza armaturą łazienkową będącą obowiązkowym wyposażeniem, warto zadbać również o dodatki oraz odpowiednie oświetlenie łazienkowe, szczególnie gdy w pomieszczeniu tym brakuje naturalnych źródeł światła.

Lustro – strefa wymagająca szczególnego oświetlenia

Łazienka poza funkcją higieniczną pełni również rolę miejsca do relaksu. Dobierając oświetlenie łazienkowe, należy zwrócić uwagę na jego funkcjonalność oraz nastrój, jaki stworzy w pomieszczeniu. Warto zastanowić się nad zastosowaniem minimum dwóch różnych źródeł światła, spełniających odmienne role. W pobliżu lustra, gdzie czynności takie jak golenie czy makijaż wymagają dobrego oświetlenia, powinno się zamontować lampy o mocnym białym świetle z możliwością regulacji kierunku świecenia. Tę funkcję idealnie spełnią kinkiety o kilku ruchomych oprawkach po obu stronach lustra lub bezpośrednio nad nim, a także ledowe ramki luster dające równomierne, jasne światło.

Główne oświetlenie pomieszczenia

Poza dokładnym oświetleniem okolic lustra należałoby jeszcze wybrać odpowiednie oświetlenie łazienkowe, które rozjaśni równomiernie całe pomieszczenie. Dużą popularność w tym względzie zyskują montowane na suficie halogenowe punkty świetlne, rozmieszczone równomiernie nad całą powierzchnią łazienki. Jednak dobierając odpowiednie źródło światła, można kierować się również względami czysto estetycznymi i zdecydować się na lampę, która poza funkcjonalnością, wyróżni się również wyglądem, pełniąc rolę dekoracji. Chcąc zapewnić odpowiedni nastrój oświetlenia głównego, do wybranych lamp zamontować można żarówki o regulowanym natężeniu światła, które doskonale sprawdzą się podczas romantycznych kąpieli.