Czy dom na wąskiej działce to dobry pomysł?

Nie da się ukryć, że jakość działek budowlanych w Polsce często jest bardzo różna. Powszechnie zdarza się, że występują działki wąskie, na których nie ma możliwości postawienia tradycyjnego domu parterowego. Nie oznacza to jednak, że na takiej działce nie da się budować, ponieważ na rynku istnieje wiele najróżniejszych koncepcji i pomysłów. Pytanie tylko brzmi, czy jest to w ogóle dobry pomysł?

Zalety domów na wąskiej działce

Przeglądając projekty domów na wąską działkę, od razu rzuca się w oczy pewien fakt. Nie tylko ich zakup jest o wiele mniejszy, lecz również szacunkowa kwota całej inwestycji jest znacznie niższa, niż w przypadku budowania tradycyjnego domu na zwykłej działce. Wynika to nie tylko z mniejszego metrażu, czy też mniejszego kosztu zakupu takiej działki, lecz również ze stosowania nieco innych technik budowy, innych materiałów itd. Powoduje to, że dom na wąską działkę to często nawet o 20% niższy koszt, niż dom o podobnym metrażu na tradycyjną działkę.

Domy na wąską działkę projekty od negatywnej strony

Niestety takie domy to nie tylko zalety w postaci niskiej ceny, lecz również kilka wad, o których koniecznie trzeba pamiętać, ponieważ mogą one okazać się zbyt dużą przeszkodą w codziennym mieszkaniu w takim domu.
Zdecydowanie najpoważniejszą wadą jest to, że dom na wąskiej działce będzie posiadał nawet trzy piętra, a to oznacza dużo schodów. Dla kogoś, kto np. z powodów zdrowotnych nie może lub nie powinien tak często chodzić po schodach, będzie to bardzo poważny problem.
Inną wartą uwagi niedogodnością jest to, że takie domy z jednej strony najczęściej pozbawione są zupełnie okien. Wynika to z obowiązującego prawa, które mówi, że jeśli chce się przybliżyć dom do granicy działki, musi on być z tej właśnie strony pozbawiony okna.
Kolejną wadą jest to, że takie domy najczęściej nie posiadają zupełnie garażu, a nawet piwnicy, co znaczącą utrudnia korzystania z takiej nieruchomości.
Nie mniej jest to doskonała propozycja dla wielu inwestorów, co powoduje, że cały czas takie domy cieszą się niesłabnącym powodzeniem.

Źródło