Taryfa c12a optymalną opcją dla przedsiębiorstwa?

Nie zawsze uniwersalne rozwiązania przynoszą największe korzyści. To samo dotyczy rynku energii. Chociaż znacznie większy odsetek przedsiębiorców korzysta z taryfy jednostrefowej, to coraz więcej osób decyduje się na dokonanie modyfikacji w swoim planie taryfowym, dzięki czemu mogą odnotować niemałe oszczędności w skali roku. Z całą pewnością warto rozważyć taką zmianę, tym bardziej że nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami. 

Dwustrefowa taryfa C12a a taryfa jednostrefowa C11 dla przedsiębiorstwa

Taryfa C11 jest taryfą jednostrefową, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Nie ma znaczenia to, w jakich godzinach przypada największe zużycie energii, gdyż nie wpływa to na jej cenę. Z kolei taryfa C12a jest taryfą dwustrefową, dzielącą dobę na dwie strefy. W godzinach szczytowych prąd jest droższy, natomiast w godzinach pozaszczytowych zużycie energii wiąże się ze znacznie mniejszymi kosztami dla przedsiębiorstwa. Zarówno taryfa C11, jak i taryfa C12a przeznaczone są dla firm przyłączonych do sieci niskiego napięcia, o mocy umownej poniżej 40 kW. Mogą więc korzystać z nich małe i średnie przedsiębiorstwa. 

Opłacalność taryf energii 

W przypadku przedsiębiorstwa działającego na jedną zmianę, gdzie największe zużycie energii elektrycznej przypada na godziny przedpołudniowe i popołudniowe, nie ma sensu zmieniać taryfy całodobowej na dwustrefową. Jeśli jednak firma jest w stanie przenieść co najmniej 40% całkowitego zużycia energii na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kilowatogodzinę, to warto przejść na taryfę dwustrefową C12a. Rozwiązanie to skierowane jest dla przedsiębiorstw prowadzących działalność głównie w godzinach wczesnoporannych, późnowieczornych i nocnych. W przypadku taryfy C12 do dyspozycji są dwa warianty – C12a i C12b. Jeżeli firma ma największe zapotrzebowanie na energię w godzinach nocnych, to wiele oszczędności przyniesie taryfa C12b. Przedsiębiorcy mają prawo wyboru dowolnej taryfy, aktualnie dostępnej na rynku. Jeśli zostanie ona odpowiednio dopasowana, można liczyć na obniżenie rachunków za prąd. Więcej o taryfie c12a można poczytać na stronie: https://www.innogy.pl/pl/msp/oferta/strefowa-dla-twojej-firmy

 źródło:  http://polskirynekenergii.pl/2018/05/taryfa-c12a-najwazniejsze-informacje/