Mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

panorama wrocławia - budownictwo

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji w życiu, dlatego warto bardzo dobrze ją przemyśleć i nie podejmować jej zbyt pochopnie. Czy lepiej zdecydować się na mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Mieszkanie z rynku wtórnego

Decydując się na zakup mieszkania z rynku wtórnego, trzeba mieć na uwadze to, że niestety będzie wymagało najprawdopodobniej dodatkowych nakładów finansowych. Im starsze mieszkania, tym więcej pieniędzy trzeba będzie włożyć w jego remont. Większość mieszkań w starym budownictwie przeważnie jest też mało praktycznie rozplanowanych pod względem przestrzeni – długie korytarze, zamknięte małe pokoje, ciemna łazienka. W nowych mieszkaniach ten problem jest rozwiązany. Warto mieć na uwadze także to, że koszty ogrzewania mogą być wyższe ze względu na przestarzałą technologię powstania budynku. Oczywiście są też plus – po pierwsze istnieje możliwość negocjacji ceny nieruchomości, po drugie transakcja kupna przebiega dużo szybciej. Starsze budynki przeważnie mają też lepszą lokalizację, co trzeba uwzględnić.

Mieszkanie z rynku pierwotnego

Kupując nowe mieszkanie od dewelopera czas realizacji transakcji zazwyczaj jest dłuższy. Trzeba też liczyć się z kosztami wyposażenia nieruchomości, co nie kosztuje mało. Niezaprzeczalną zaletą bez wątpienia jest nowoczesna technologia budowania, dzięki temu mieszkanie będzie cieplejsze i rachunki za ogrzewanie będą niższe. Przykładowo mieszkania na Bajana we Wrocławiu są nowoczesne, mają dobrą lokalizację i dojazd.

Bez względu na to, czy wybierze się nieruchomość z rynku wtórnego, czy pierwotnego, warto bardzo dobrze przemyśleć swoją decyzję.