Fotowoltaika – nie tylko oszczędności

Fotowoltaika jest coraz popularniejsza w Polsce. Za granicą od wielu lat na masową skalę wykorzystywane są odnawialne źródła energii, co wiąże się z wieloma korzyściami. Największą przeszkodą dla wielu osób jest to, że nadal zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z koniecznością poniesienia niemałych kosztów. Należy jednak mieć na uwadze to, że inwestycja jest jednorazowa, można liczyć na uzyskanie dofinansowania i zredukowanie rachunków za prąd do minimum. 

Co należy wiedzieć o fotowoltaice? 

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zainwestowanie w instalacje fotowoltaiczne. To innowacyjne rozwiązanie pozwala na wykorzystywanie zjawiska fotowoltaicznego przy pomocy specjalnych paneli. Efektem tego jest pozyskanie energii słonecznej i przekształcenie jej w energię elektryczną. Darmowy prąd ze słońca służy zasilaniu gospodarstw domowych, budynków firmowych, domków letniskowych, lokali użyteczności publicznej i obszarów znajdujących się poza zasięgiem sieci elektromagnetycznej. Wytworzony prąd może być zużywany na bieżąco lub zostać odsprzedany w przypadku nadwyżki do elektrowni. Możliwe jest też magazynowanie energii i wykorzystanie jej np. w okresie zimowym. 

Instalacja fotowoltaiczna może składać się z różnych elementów, w zależności od producenta i rodzaju. Znacznie ma tryb pracy modułów i zasilania. Najczęściej podstawowa instalacja składa się z modułu fotowoltaicznego, inwertera, regulatora napięcia, akumulatorów, wyświetlaczy danych, centrali komunikacyjnej, systemu montażowego i sensorów służących do różnych pomiarów (temperatury otoczenia i samego modułu, prędkości wiatru). Wszystko to wpływa na cenę końcową.  

Jakie korzyści płyną z tego rozwiązania? 

Sama eksploatacja instalacji fotowoltaicznej jest całkowicie darmowa. Jedynym kosztem jest jej zakup i montaż, ale jest to jednorazowa inwestycja, która stosunkowo szybko się zwraca. Można uzyskać nawet dofinasowanie i kredyt preferencyjny. Trwałość paneli fotowoltaicznych wynosi ponad 25 lat. Są one bezobsługowe i bezawaryjne. Korzystanie z nich nie przyczynia się do degradacji środowiska, pozwala na uzyskanie ogromnych oszczędności na przestrzeni lat i podnosi wartość budynku. Więcej o systemach fotowoltaicznych można poczytać pod adresem: https://www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika

źródło: https://okieminzyniera.pl/co-warto-wiedziec-o-instalacji-fotowoltaicznej/